The latest round of voting takes place here.

The titles eliminated so far are as follows:

  • “…And Call Me Conrad” (also known as “This Immortal”) by Roger Zelazny
  • “The City and the City” by China Mieville
  • “Slan” by A. E. van Vogt
  • “This is the Way the World Ends” by James K. Morrow
  • “2312” by Kim Stanley Robinson
  • “The Warlord of Mars” by Edgar Rice Burroughs
  • “Around the Moon” by Jules Verne
  • “Humans” by Robert J. Sawyer
  • “The Three Stigmata of Palmer Eldritch” by Philip K. Dick
  • “Planet of the Damned” (also known as “Sense of Obligation”) by Harry Harrison
  • “Macroscope” by Piers Anthony
  • “The Wheel of Time” by Robert Jordan and Brandon Sanderson
  • “Kiln People” by David Brin
  • “Out of the Silent Planet” by C.S. Lewis
  • “John Carter of Mars” by Edgar Rice Burroughs
  • “Man Plus” of Frederik Pohl
  • “Carson of Venus” by Edgar Rice Burroughs
  • “The Pirates of Ersatz” (also known as “The Pirates of Zan”) by Murray Leinster
  • “Here Gather the Stars” by Clifford D. Simak
  • “Cauldron” by Jack McDevitt
  • “Tuvia, Maid of Mars” by Edgar Rice Burroughs
  • “Calde of the Long Sun” by Gene Wolfe
  • “Titan” by John Varley
  • “Brightness Reef” by David Brin
  • “Farmer in the Sky” by Robert A. Heinlein
  • “Rama II” by Arthur C. Clarke
  • “Witch World” by Andre Norton
  • “First Lensman” by Edward W. Smith
  • “The World of Null-A” by A.E. van Vogt
  • “Helliconia Spring” by Brian Aldiss
  • “Jem” by Frederik Pohl
  • “Chthon” by Piers Anthony
  • “Forever Peace” by Joe Haldeman
  • “The Shape of Things to Come” by H.G. Wells
  • “Heretics of Dune” by Frank Herbert
  • “Llana of Ganthol” by Edgar Rice Burroughs
  • “Ancient Shores” by Jack McDevitt
  • “Swords of Mars” by Edgar Rice Burroughs
  • “The Hideous Strength” (also known as “The Tortured Planet”) by C.S. Lewis
  • “The Garden of Rama” by Arthur C. Clarke
  • “Rama Revealed” by Arthur C. Clarke
  • “The Chessman of Mars” by Edgar Rice Burroughs
  • “The Mastermind of Mars” by Edgar Rice Burroughs
  • “Wizard” by John Varley
  • “Synthetic Men of Mars” by Edgar Rice Burroughs
  • “The Dark Between the Stars” by Kevin J. Anderson
  • “Radix” by A. A. Attansio
  • “The Grace of Kings” by Ken Liu
  • “The Native Star” by M.K. Hobson
  • “Ivory: A Legend of Past and Future” by Mike Resnick
  • “Winter Rose” by Patricia A. McKillip
  • “Past Master” by R.A. Lafferty
  • “The Godwhale” by T.J. Bass
  • “Dark Universe” by Daniel F. Galouye
  • “A Fire in the Sun” by George Alec Effinger
  • “Camouflage” by Joe Haldeman
  • “Blackout” by Mira Grant
  • “Celestis” by Paul Park
  • “The Devil is Dead” by R.A. Lafferty
  • “The Chronoliths” by Robert Charles Wilson
  • “The Birthgrave” by Tanith Lee
  • “What Entropy Means to Me” by George Alec Effinger
  • “Only Begotten Daughter” by James K. Morrow
  • “Gun, with Occasional Music” by Jonathan Lethem
  • “Learning the World” by Ken MacLeod
  • “The Forbidden Tower” by Marion Zimmer Bradley
  • “Deadline” by Mira Grant
  • “Tea with the Black Dragon” by R.A. MacAvoy
  • “Cirque” by Terry Carr
  • “Mary Reilly” by Valerie Martin
  • “The Drowning Girl” by Caitlin R. Kiernan
  • “The Love We Share Without Knowing” by Christopher Barzak
  • “When Gravity Fails” by George Alec Effinger
  • “Invisible Cities” by Italo Calvino
  • “The Heritage of Hastur” by Marion Zimmer Bradley
  • “Feed” by Mira Grant
  • “Hild” by Nicola Griffith
  • “Temporary Agency” by Rachel Pollack
  • “Factoring Humanity” by Robert J. Sawyer
  • “Rite of Passage” by Alexei Panshin
  • “The Mount” by Carol Emshwiller
  • “Towing Jehovah” by James K. Morrow
  • “The Sword of Aldones” by Marion Zimmer Bradley
  • “Parasite” by Mira Grant
  • “Slow River” by Nicola Griffith
  • “The Last Hawk” by Catherine Asaro
  • “Destiny Times Three” by Fritz Leiber
  • “Flesh and Fire” and Laura Anne Gilman
  • “They’d Rather Be Right” (also known as “The Forever Machine”) by Mark Clifton and Frank Riley
  • “Borderline” by Mishell Baker
  • “The Silent Strength of Stones” by Nina Kiriki Hoffman
  • “The Clone” by Theodore L. Thomas and Kate Wilhelm
  • “The Quantum Rose” by Catherine Asaro
  • “The Man Who Melted” by Jack Dann
  • “Second Ending” by James White
  • “A Million Open Doors” by John Barnes
  • “Assemblers of Infinity” by Kevin J. Anderson and Doug Beason
  • “Moxyland” by Lauren Beukes
  • “That Sweet Little Old Lady” (also known as “Brain Twister”) by Mark Phillips
  • “Everfair” by Nisi Shawl
  • “Dr. Bloodmoney, or How We Got Along After the Bomb” by Philip K. Dick
  • “Sword of Demon” by Richard L. Lupoff
  • “Riddley Walker” by Russell Hoban
  • “Rogue Dragon” by Avram Davidson
  • “Palimpsest” by Catherynne M. Valente
  • “The Escape Orbit” by James White
  • “Mother of Storms” by John Barnes
  • “Off on a Comet” by Jules Verne
  • “The Shining Girls” by Lauren Beukes
  • “Islands” by Marta Randall
  • “The Fifth Season” by N.K. Jemisin
  • “Who Fears Death” by Nnedi Okorafor
  • “From the Files of the Time Rangers” by Richard Bowes
  • “Venus Plus X” by Theodore Sturgeon
  • “Hard Landing” by Algis Budrys
  • “Vergil in Averno” by Avram Davidson
  • “Forests of the Heart” by Charles de Lint
  • “The Ship That Sailed the Time Stream” by G. C. Edmondson
  • “Orbital Resonance” by John Barnes
  • “Barsk: The Elephants’ Graveyard” by Lawrence M. Schoen
  • “Death of the Necromancer” by Martha Wells
  • “The Hundred Thousand Kingdoms” by N. K. Jemisin
  • “The Road to Corlay” by Richard Cowper
  • “Starplex” by Robert J. Sawyer
  • “Day of the Minotaur” by Thomas Burnett Swann
  • “Dreamsnake” by Vonda N. McIntyre
  • “Guernica Night” by Barry N. Malzberg
  • “Fire with Fire” by Charles E. Gannon
  • “Strangers” by Gardner Dozois
  • “Star Light” by Hal Clement
  • “Chindi” by Jack McDevitt
  • “Sister Light, Sister Dark” by Jane Yolen
  • “The Journal of Nicholas the American” by Leigh Kennedy
  • “Children of God” by Mary Doria Russell
  • “The Killing Moon” by N. K. Jemisin
  • “The Iron Dream” by Norman Spinrad
  • “The Terminal Experiment” (also known as “Hobson’s Choice”) by Robert J. Sawyer
  • “On Wings of Song” by Thomas Disch
  • “The Exile Waiting” by Vonda N. McIntyre
  • “Who?” by Algis Budrys
  • “The Remaking of Sigmund Freud” by Barry N. Malzberg
  • “Raising Caine” by Charles E. Gannon
  • “The Fisherman” by Clifford D. Simak
  • “The Steel Crocodile” by David G. Compton
  • “Red Sun of Danger” (also known as Danger Planet) by Edmond Hamilton (as Brett Sterling)
  • “Coming Home” by Jack McDevitt
  • “White Jenna” by Jane Yolen
  • “God’s War” by Kameron Hurley
  • “Deserted Cities of the Heart” by Lewis Shiner
  • “Glamour in Glass” by Mary Robinette Kowal
  • “The Kingdom of Gods” by N.K. Jemisin
  • “The Void Captain’s Tale by Norman Spinrad
  • “Wake” by Robert J. Sawyer
  • “334” by Thomas M. Disch
  • “The Moon and the Sun” by Vonda N. McIntyre
  • “Trial by Fire” by Charles E. Gannon
  • “Moonstar Odyssey” by David Gerrold
  • “Free Live Free” by Gene Wolfe
  • “Drowning Towers” by George Turner
  • “Echo” by Jack McDevitt
  • “Sylva” by Jean Bruller
  • “Sarah Canary” by Karen Joy Fowler
  • “The Wild Shore” by Kim Stanley Robinson
  • “Frontera” by Lewis Shiner
  • “Shades of Milk and Honey” by Mary Robinette Kowal
  • “The Obelisk Gate” by N. K. Jemisin
  • “Parable of the Sower” by Octavia E. Butler
  • “The Einstein Intersection” or Samuel R. Delany
  • “On Wings of Song” by Thomas M. Disch
  • “City on Fire” by Walter Jon Williams
  • “Bellwether” by Connie Willis
  • “Nightside the Long Sun” by Gene Wolfe
  • “How Few Remain” by Harry Turtledove
  • “Firebird” by Jack McDevitt
  • “Annihilation” by Jeff VanderMeer
  • “The Squares of the City” by John Brunner
  • “We Are All Completely Beside Ourselves” by Karen Joy Fowler
  • “The Red: First Light” by Linda Nagata
  • “Midnight Robber” by Nalo Hopkinson
  • “Parable of the Talents” by Octavia E. Butler
  • “Triton” by Samuel R. Delany
  • “The Genocides” by Thomas M. Disch
  • “Metropolitan” by Walter Jon Williams